Dlaczego warto kupić rowerek biegowy.
Zalety rowerka biegowego.Czy tak naprawdę warto kupić dziecku rowerek biegowy, czy może lepiej poczekać i od razu kupić rower klasyczny? Zobacz listę zalet rowerka biegowego i zdecyduj czy ten rodzaj pojazdu będzie odpowiedni dla Twojego dziecka
Czym jest rowerek biegowy
Rowerki biegowe od kilku lat zyskują na popularności i aktualnie są praktycznie podstawowym gadżetem dziecięcym w grupie wiekowej między drugim a czwartym rokiem życia. Rowerki biegowe swoją konstrukcją przypominają klasyczne rowery z tą różnicą, że dziecko wprawia je w ruch za pomocą odbijania czy odpychania się od ziemi zamiast pedałowania. Koncepcja podobna do hulajnogi, jednak w odróżnieniu od niej, rowerki biegowe posiadają siodełko. Dlatego też jazda na nich, różni się znacząco od hulajnogi i jest zdecydowanie bliższa rowerowi klasycznemu.
Wprowadzenie do jazdy na rowerze
Trzy podstawowe umiejętności, które dziecko musi opanować, ucząc się jazdy na rowerze to utrzymanie równowagi, skręcanie kierownicą i pedałowanie. Dwie pierwsze, może opanować dużo wcześniej, przy pomocy rowerka biegowego. Dzięki temu, że zacznie te umiejętności przyswajać dużo wcześniej, jeszcze zanim będzie zdolne do jazdy na rowerze, przesiadka na klasyczny rower z pedałami będzie dużo łatwiejsza i Twoje dziecko będzie w stanie szybciej opanować jazdę na nim. Teoretycznie taka przesiadka będzie dla dziecka łatwiejsza, ponieważ będzie już znać koncepcje zmiany kierunków kierownicą oraz będzie w stanie balansować na dwóch kołach, utrzymując równowagę. Dzieci, które wcześniej nie jeździły na rowerku biegowym, dłużej uczą się jazdy na rowerze, ponieważ muszą przyswoić wszystkie trzy umiejętności jednocześnie i o ile każda z nich może wydawać się prosta, to skoordynowanie wszystkich trzech w tym samym czasie może przysparzać trudności nawet najsprawniejszemu dziecku. A po wcześniejszych doświadczeniach z biegówką, powinno to być zdecydowanie łatwiejsze. Niektóre czynności dziecko będzie wykonywać już na pamięć, będzie posiadać odpowiednie odruchy i będzie wiedziało jak zareagować w danej chwili. Często zdarza się na przykład, że dzieci, które długo korzystały z rowerków biegowych, szybciej opanowują jazdę na rowerze bez dodatkowych kółek lub też w ogóle ich nie potrzebują.
Wygodny sposób przemieszczania się
Jeśli Twoje dziecko zacznie już sprawnie chodzić, to prawdopodobnie będziesz mieć spory problem, aby namówić je, by z powrotem wsiadło do wózka. W pewnym momencie dzieciom rośnie potrzeba samodzielności, szczególnie w przemieszczaniu się. Małe nóżki często nie mogą nadążyć za dorosłymi, nie są również w stanie do razu pokonywać większych odległości. Z pomocą przychodzi rowerek biegowy. Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze za małe na normalny rower, a chcesz, żeby było bardziej mobilne, doskonałym rozwiązaniem będzie właśnie rowerek biegowy. Po opanowaniu sztuki prowadzenia takiego rowerka, szybko zauważysz, że Twoje dziecko będzie chętniej pokonywało z Tobą nawet większe odległości. Dzięki temu, że spędzi większość czasu siedząc na siodełku, będzie w stanie pokonać większy dystans niż na samych nogach. Również tempo przemieszczania się będzie zdecydowanie większe, a gdy Twoje dziecko nabierze już wprawy w jeździe, to Ty będziesz mieć problem, żeby za nim nadążyć. Doposaż rowerek swojego dziecka w koszyk, aby mogło zabrać na spacer wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.
Dodatkowa porcja aktywności
Jeśli Twoje dziecko rozpiera energia i potrzebuje ono więcej ruchu, rowerek biegowy jest doskonałym wyborem. Taki rowerek jest bardzo atrakcyjnym gadżetem w oczach większości dzieci i chętnie po niego sięgają. Jest to również aktywność, w którą dziecko może angażować się samodzielnie, bez bezpośredniego udziału a jedynie pod nadzorem rodzica. Podjeżdżanie pod górkę i zjeżdżanie z niej, ściganie się, jazda slalomem to wszystko tylko przykłady aktywności, które pozwolą Twojemu dziecku spalić nadmiar energii, przynosząc jednocześnie wiele korzyści w sferze rozwoju umiejętności dziecka.
Nauka balansu i utrzymania równowagi, rozwój motoryki
Od pewnego wieku dzieci najwięcej uczą się przez interakcję z otaczającym je światem oraz przedmiotami. Do rozwoju i nauki nie wystarczają już tylko własne rączki czy inne części ciała oraz interakcja z rodzicem. Mały odkrywca coraz chętniej sięga po przedmioty go otaczające. Gdy dziecko nauczy się już chodzić oraz biegać, do dalszego rozwoju będzie potrzebowało kolejnych bodźców. Objawami takich potrzeb jest np. wspinanie się na meble, chodzenie po murku, skakanie, próby fikołków i przewrotów. Gdy jest jeszcze za wcześnie na klasyczny rower, idealnym bodźcem rozwojowym może być właśnie rowerek biegowy. Dziecko musi nauczyć się przede wszystkim utrzymania równowagi na siodełku, koordynacji pracy nóg i rąk, sterowania przy pomocy kierownicy. To wszystko są ogromne wyzwania dla dziecka i mogą doskonale wpłynąć na jego ogólny rozwój psychofizyczny. Poprawią motorykę dużą, przede wszystkim siłę i koordynację. Pomogą w nauce oceny odległości czy prędkości, a także utrzymania równowagi.