Dziecko w kasku na rowerku biegowym

Czy do jazdy na rowerku biegowym, dziecko na prawdę potrzebuje kasku? Zobacz jak zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku w trakcie zabawy.

Jak kask chroni głowę dziecka?

Kask rowerowy to podstawowy dodatek do każdego rodzaju roweru czy innej zabawki lub urządzenia, które pozwala Twojemu dziecku przemieszczać się samodzielnie. Niezależnie od tego, czy jest to rowerek biegowy, rolki, hulajnoga czy deskorolka. Zadanie kasku jest proste. Ma ochronić głowę Twojego dziecka przed niekontrolowanym kontaktem z powierzchniami twardymi jak asfalt, bruk, beton czy nawet kamienie. Ochroni ją również w przypadku uderzenia w ławkę, elementy wyposażenia placu zabaw czy w trakcie kolizji z innym dzieckiem. Cel kasku jest prosty, amortyzować uderzenia i absorbować ich energię, chroniąć głowę dziecka.

Jak zbudowane są kaski?

Współczesne kaski mają bardzo podobną do siebie konstrukcję, której ogólna koncepcja była dopracowywana przez lata użytkowania przez różnych producentów. Co do zasady, kask taki składa się z grubszego piankowego lub styropianowego wypełnienia, które pełni podstawową funkcję ochrony głowy. Wypełnienie to pokryte jest tzw. skorupą wykonaną z różnego rodzaju tworzyw, przeważnie z odpornego na uderzenia plastiku, który jest dodatkowo elastyczny. Taka sprężystość skorupy poprawia dodatkowo amortyzację uderzeń. W skorupie i wypełnieniu znajdują się przeważnie, w różnej ilości, spore otwory wentylacyjne, mające na celu zapewnienie przewiewności i zapobieganie poceniu się i nadmiernemu nagrzewaniu głowy dziecka. Czasami kask może być wyposażony dodatkowo we wkładkę materiałową, chroniącą warstwę wypełnienia przed uszkodzeniami. Dobrze, gdy taka wkładka jest wyjmowalna, wtedy można ja łatwo odświeżyć, piorąc ją w pralce. Jednym z ważniejszych elementów kasku, jest oczywiście zapięcie. Standardem sa już takie z dwupunktowym mocowaniem do kasku, poprawiającym stabilność, oraz z regulacją długości. W droższych modelach znajdziemy dodatki jak np. pokrętło regulacji obwodu głowy czy nawet tylne oświetlenie.

Czy kask jest niezbędny?

Nie ma na to pytanie innej odpowiedzi niż TAK. Kask jest niezbędny, niezależnie od tego, jak małe jest dziecko, jak wolno jeździ. Może Ci się w tej chwili wydawać, że to nadgorliwość albo przesadna ostrożność. Jednak zanim się obejrzysz, Twoje dziecko będzie jeździło na rowerku biegowym coraz śmielej i coraz szybciej, coraz mniej przejmując się różnymi niebezpieczeństwami. Gdy tylko poczuje się pewniej, ilość zagrożeń, szczególnie przy jeździe na twardych powierzchniach na zewnątrz, zdecydowanie wzrośnie. Być może jazda po domu na małym jeździku nie wymaga faktycznie kasku, ale gdy tylko aktywność ta przeniesie się na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Kask rowerowy dziecięcy z pokrętłem regulującym Bobike Kids Plus. Zobacz >>>
Kask rowerowy dziecięcy z pokrętłem regulującym Bobike Kids Plus. Zobacz >>>

Jak przekonać dziecko do noszenia kasku

Najlepszym sposobem, na uniknięcie problemów z przekonaniem dziecka do kasku, jest jak najszybsze oswojenie go z tym akcesorium ochronnym. Jak tylko zakupisz dziecku pierwszy rowerek biegowy, zadbaj również o odpowiedni kask dla niego. Przede wszystkim wytłumacz dokładnie dziecku, dlaczego potrzebuje kasku. Nie chodzi tutaj o straszenie wypadkami i rozbitą głową, ale na pewno Twoje dziecko nie raz nabiło sobie guza. Kask ma chronić je, przed nabiciem sobie większego, w trakcie jazdy na rowerze. Możesz również pozwolić dziecku wybrać podobający mu się model kasku według jego upodobań. Zróbcie to najlepiej od razu przy zakupie rowerka biegowego, a nawet jeszcze przed. Pozwoli to zaznaczyć, jak bardzo ważny jest kask. Powinno to być zasadą, że zanim dziecko wsiądzie na rower, najpierw musi założyć kask, wyśle to bardzo ważny i jednocześnie prosty do zrozumienia dla dziecka komunikat, że bez kasku nie ma jazdy na rowerze. I co najważniejsze, gdy ty jeździsz z dzieckiem na rowerze, również używaj kasku. Dzieci uwielbiają nas naśladować, a gdy robią to w myśl słusznej idei, czy jak w tym wypadku dla własnego bezpieczeństwa, wszystkie strony będą zadowolone.

Jak prawidłowo dobrać kask rowerowy.

Najważniejszym kryterium przy doborze kasku dla dziecka jest obwód głowy. Zmierzysz go, używając np. centymetra. Obwód głowy dziecka mierzymy tak, aby centymetr przechodził przez środek czoła, po skroniach i z tyłu nad potylicę. Zadbaj o to, aby miara nie opadała zbyt nisko, szczególnie z tyłu głowy dziecka. Wykonaj ten pomiar kilka razy, najlepiej z czyjąś pomocą, tak aby mieć pewność, że nie popełniasz błędu. Na praktycznie wszystkich stronach producentów kasków, a także na stronach sklepów, które je sprzedają, znajdziesz tabelę rozmiarów, która pozwoli Ci dobrać najlepiej dopasowany do obwodu glowy Twojego dziecka rozmiar kasku. Najlepszym rozwiązaniem są kaski, posiadające pokrętło regulujące obwód głowy, które w modelach praktycznie wszystkich uznanych producentów jest już standardem. Znajduje się ono w tylnej części kasku i pozwala zacieśniać lub luzować wewnętrzną opaskę plastikową, która odpowiada za utrzymanie kasku na głowie dziecka. Takie opaski z regulacją sprawiają, że kask dużo lepiej przylega do głowy dziecka, jest stabilniejszy i nie zsuwa się z głowy. Ułatwiają one również zakładanie i zdejmowanie kasku, gdyż możesz w każdej chwili użyć tego pokrętła, aby luzować obwód głowy i za każdym razem dokręcić je przy zakładaniu. Kaski takie mają przeważnie dosyć szeroką regulację, nawet kilku centymetrów, dzięki czemu wystarczają na dłużej.