Drewniany rowerek biegowy w kałuży

Zastanawiasz się który rowerek biegowy będzie dla Twojego dziecka lepszy, drewniany czy metalowy? Przeczytaj poniższy artykuł, zanim zdecydujesz.

Jak w przypadku innych produktów dla dzieci, tak samo w kategorii rowerków biegowych, producenci prześcigają się w tworzeniu innowacji, wymyślaniu nowych stylizacji rowerków czy wzbogacaniu ich w gadżety. Producenci starają się wyróżnić, ponieważ ilość produktów odstępnych na rynku oraz konkurencja ze strony innych firm sprawiają, że tylko dzięki wyjątkowości swojego produktu, są w stanie przykuć uwagę konsumenta, szczególnie tego bardziej wymagającego. Materiał, z którego wykonana jest rama rowerka, jest jednym z podstawowych wyróżników tego produktu. Do wyboru mamy ramy z różnych stopów metali, ramy drewniane oraz ramy plastikowe. Ramy plastikowe, stosuje się tylko w jeździkach oraz małych rowerkach trójkłowych jak np. ECOTOYS Żyrafa, dlatego skupimy się na dwóch pierwszych.

Rowerki biegowe metalowe

Gdy myślimy o rowerku, czy biegowym, czy klasycznym, pierwszym naszym skojarzeniem, na temat materiału, z jakiego powinien być wykonany, jest oczywiście metal. Oczywiście bierze się to z tego, że w świecie dorosłych, rower z metalową ramą to jedyny wybór. Rowery produkowane z innych materiałów to albo ciekawostki jak te z ramą drewnianą, albo produkty skierowane do profesjonalistów i do zastosowań dalekich od rekreacyjnych, jak np. rowery z ramami z włókien węglowych. Metal jest naturalnym wyborem, ponieważ jego właściwości są idealne do wymagań w przypadku rowerów i przekłada się to naturalnie również na rowerki biegowe. Ramy metalowe są łatwe w produkcji, materiał ten jest sprawdzony, stosunkowo łatwo go formować, co daje możliwość tworzenia ciekawszych produktów. A co więcej metal jest bardzo twardy, wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Koło takiej ilości zalet nie da się przejść obojętnie.

Ramy metalowe dużo łatwiej jest również ozdobić. Metal można malować, oklejać, tłoczyć, co przekłada się na praktycznie nieograniczone możliwości stylizacji produktu końcowego. Ogromną zaletą jest także odporność metalu, na wszelkie czynniki atmosferyczne. Zabezpieczony lakierem czy farbą metal, bardzo dobrze znosi wystawienie na działanie promieni słonecznych i przede wszystkim wilgoci. Rowerkom metalowym niestraszny jest deszcz, poranna rosa czy kałuże, przez które w końcu i tam każde dziecko przejedzie. Taki rowerek jest również łatwo utrzymać w czystości, wystarczy go spłukać.

Jedyną oczywistą wadą, w przypadku większości metalowych rowerków biegowych, szczególnie tych z niższej półki, wyróżniających się niską ceną, może być waga rowerka. Najtańsze stopy metali w połączeniu z grubą, toporną ramą mogą sprawić, że rowerek będzie naprawdę ciężki. Ma to znaczenie, szczególnie gdy wybieramy rowerek biegowy dla młodszego dziecka i chcemy kupić taki, który posłuży przez rok czy dwa lata. Będzie on wtedy większy, Co automatycznie przełoży się na wagę. Może się okazać, że dla malucha będzie to zbyt wiele, w przecież chodzi o to by, dziecko było jak najbardziej samodzielne, a nie o to, by to rodzic nosił ciężki rowerek za dzieckiem. W przypadku rowerków biegowych ten problem jest szczególnie istotny, dlatego że nie są one wyposażone w dodatkowe koła, jak w przypadku rowerków klasycznych, które zapewnią stabilizację, zapobiegną wywróceniu się. Dziecko musi być w stanie samodzielnie utrzymać rowerek w pionie, by mogło z niego w ogóle korzystać. Dlatego koniecznie sprawdź wagę rowerka przed jego zakupem.

Producenci rowerków oczywiście zwracają na to uwagę i oferują rowerki dostosowane wagowo, do możliwości dzieci. Bardzo często jest to ważny element w marketingu i reklamach, który zawsze jest wyróżniony w opisie produktu a producenci lubia chwalić się tym, jak lekki jest ich rowerek biegowy. Jeśli rama rowerka będzie wykonana z wysokogatunkowej stali i będzie to przemyślany produkt, to na pewno nei będzie on nadmiernie ciężki. W przypadku gdy chcesz mieć pewność, że rowerek będzie lekki, najlepiej sięgnąć po taki z ramą wykonaną z lekkich stopów metali. Dosyć powszechnie dostępne są już rowerki z ramą wykonaną z aluminium a przebojem do oferty najlepszych producentów rowerków biegowych, wdzierają się ramy wykonane z magnezu, znane raczej ze sportowych rowerów wyczynowych i konstrukcji profesjonalnych. Oczywiście znajduje to odzwierciedlenie również w ich cenie, ale jeśli cenisz sobie jakość, tego typu produkt może być dla Ciebie.

Rowerek biegowy z ramą ze stopu magnezu Lionelo Bart Goldie. Zobacz >>>
Rowerek biegowy z ramą ze stopu magnezu Lionelo Bart Goldie. Zobacz >>>

Rowerki biegowe drewniane

Alternatywą dla najpowszechniej dostępnych i najchętniej kupowanych rowerków biegowych z ramą metalową są rowerki drewniane. W tego typu konstrukcjach, rama, kierownica i często też siodełko są wykonane w pełni z drewna. Jaki to dokładnie gatunek drewna, zależy już od konkretnego producenta, ale wybierając taki rowerek biegowy dla swojego dziecka, zwróć uwagę, jaki gatunek drewna został użyty do jego wykonania. Dobrze, żeby był to gatunek odrobinę szlachetniejszy, niż zwykła sosna, chociaż raczej żaden producent nie zdecyduje się na użycie takiego gatunku. Oczywiście im bardziej ekskluzywny rodzaj drewna użyty do produkcji rowerka, tym wyższa cena.

Konstrukcje drewnianych biegówek różnią się zależnie od producenta, niektórzy producenci projektują modele bardzo fantazyjne, imitujące np. motocykle. Jedną wspólną cechą wszystkich tych konstrukcji jest to, że wszystkie części są wykonane z elementów płaskich. Wynika to z charakterystyki materiału, jakim jest drewno i ograniczonych możliwości jego formowania. Na szczęście nie ogranicza to wyobraźni projektantów tych pojazdów i możemy wśród nich znaleźć bardzo ciekawe modele, które z pewnością wyróżnią się pośród nawet najładniejszych rowerków klasycznych. Jeśli już mowa o stylistyce, to poza tymi ograniczeniami, nic nie różnic tych rowerków od tych zwykłych. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz ciekawszych kompozycji kolorystycznych, naklejek, dodatków, kolorów wykończenia.

Drewniane rowerki biegowe nie odstają od normalnych również osprzętem użytym do ich produkcji. Standardem są gumowe, antypoślizgowe wykończenia manetek kierownicy, ochraniacze na dłonie, zapobiegające ześlizgnięciu się reki dziecka z kierownicy oraz chroniące powierzchnie w domu, np. ściany, przed uszkodzeniami ze strony kierownicy. Często w wyposażeniu występują również najlepsze do tego rodzaju zastosowań, nieprzebijalne koła z pianki EVA.

Ciekawy, drewniany rowerek biegowy Enduro od firmy Toyz. Zobacz >>>
Ciekawy, drewniany rowerek biegowy Enduro od firmy Toyz. Zobacz >>>

Rowerki biegowe zrobione z drewna mają jednak też kilka wad, które najczęściej nie występują w rowerkach metalowych. Sam materiał, z którego są wykonane, jest naturalnie mniej odporny na uszkodzenia i zarysowania. Drewno jest dużo bardziej miękkie, niż metal, z tego powodu praktycznie każda wywrotka, czy rzucenie w kąt, mogą skutkować powstaniem drobnych wgnieceń, uszkodzeń czy rys. Są one równie mniej odporne na warunki atmosferyczne, oczywiście, jeśli zadbamy o taki rowerek, to zwykły deszcz czy nawet kałuże nie będą mu straszne, jednak musimy pamiętać, aby przechowywać go w suchym miejscu i po kontakcie z wodą, pozwolić mu wyschnąć.

Istnieją również pewne ograniczenia wynikające z ich konstrukcji. Najczęściej, jeśli są wyposażone w regulację wysokości siodełka, to jest to regulacja skokowa, w przypadku której, blokujemy siodełko na określonej stałej wysokości. Brak płynnej regulacji sprawia, że nie da się wyregulować wysokości siodełka, idealnie do aktualnych potrzeb dziecka. Jednak i tu też są wyjątki, np. Rowerek biegowy Veltino od Ricokids, w którym wyjątkową konstrukcję drewnianą połączono z klasyczną sztycą rowerową z pełną regulacją wysokości siodełka.

Ostatnim minusem może być brak pełnego skrętu kierownicy, chociaż tutaj szkoły są dwie i co specjalista to opinia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który rodzaj kierownicy jest lepszy, jednak faktem jest, że w rowerkach drewnianych nie występują kierownice z nieograniczonym skrętem i przeważnie zakres skrętu jest mniejszy, niż w klasycznych rowerkach gdzie on również nie występuje.

Posumowanie

Podsumowując, rowerki z ramą metalową będą najczęściej bardziej funkcjonalne i wytrzymałe, na pewno są lepszym wyborem dla starszych dzieci, które śmielej eksploatują swój pojazd, i, jak to dzieci, nie zwracają uwagi na uszkodzenia czy zniszczenia sprzętu w trakcie zabawy. Z pewnością jest to również lepszy wybór, jeśli chcemy, żeby np. po starszym dziecku rowerek odziedziczyło młodsze. Rowerki drewniane to z kolei sposób na to, by wyróżnić się na spacerze, nietypową konstrukcją czy ciekawą stylistyką. W większości przypadków ostatecznie nie będzie to raczej robiło dużej różnicy, z jakiego materiału będzie zrobiona biegówka. Obydwie kategorie rowerów biegowych, są w stanie zapewnić Twojemu dziecku godziny wspaniałej zabawy, a czas eksploatacji rowerka biegowego jest dużo krótszy, niż roweru klasycznego, dlatego raczej nie ma powodów, by obawiać się o trwałość konstrukcji drewnianych i tylko na tej podstawie decydować się na wybór metalowego.